УНИТе

Портал > Документация > Създаване на виртуална машина, рабореща под CentOS 7 или Scientific Linux 7, чрез VirtualBox под Windows

Съдържание:

1. Изтегляне и инсталиране на VirtualBox под Windows
  2. Предварителни настройки на виртуализатора
  3. Създаване на виртуална машина (CentOS, Scientific Linux)

1. Изтегляне и инсталиране на VirtualBox

Ако нямата инсталиран VirtualBox, изтеглете инсталатора от:

и го стартирайте. Убедете се предварително, че в BIOS имате разрешена виртуализация на ниво процесор (в противен случай, няма може да инсталирате/стартирате виртуални машини).

2. Предварителни настройки на виртуализатора

Тези настройки имат за цел да:

• настроят вътрешната мрежа, използвана от виртуализатора и виртуалните машини (включително автоматичната хост конфигурация през DHCP) така, че да поддържа примерите, дадни в други документи от този проект;
  • създадат виртуално DVD устройство, асоциирано с файла, който съдържа ISO изображението на инсталатора.

• Настройки за вътрешната мрежа, използвана от виртуализатора и виртуалните машини (включително автоматичната хост конфигурация през DHCP), за използване на IPv4 адреси, които съответстват на примерите, дадни в други документи от този проект

За да може да следвате документацията публикувана в този сайт, трябва да настроите вътрешната мрежа на виртуализатора така, че IPv4 сегмента използват от виртуализатора и гостите (виртуалните машини) да бъде 192.168.122.0/24. За да извършите тази настройка, стартирайте VirtualBox, отидете в "Tools", влезте в менюто на "Tools" (1) и там изберете "Network" (2):

Натиснете еднодкратно с левия бутон на мишката върху "VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter" (1) и след това бутона "Properties" (2):

В прозореца на "Properties" влезте в секция "Adapter" (1), която трябва да е отворена по подразбиране и срещу IPv4 адрес въведете "192.168.122.1" (2):

След това, в секция "DHCP Server" (1), срещу "Server Address" въведете "192.168.122.1" (2), срещу "Lower Address Bound" поставете "192.168.122.101" (3), срещу "Upper Address Bound" запишете "192.168.122.254" (4) и накрая натиснете бутона "Apply" (5):

• Създаване на виртуално DVD устройство, асоциирано с файла, който съдържа ISO изображението на инсталатора

Другата настройка, която трябва да направите е свръзана с указване на файла с ISO изображението на инсталатора на дистрибуцията (CentOS 7 или Scientific Linux). От менюто на "Tools" (1) изберете "Media" (2):

В прозореца на "Media" влезте в секция "Optical disks" и натиснете бутона "Add":

Това ще отвори прозореца на файловия мениджър на Windows, в който ще трябва да изберете файла с ISO изображението на инсталатора:

и той ще се появи в секция "Optical disks" като оптично устройство, от което може да бъде стартиран инсталационния процес:

3. Създаване на виртуална машина (CentOS, Scientific Linux)

Бъдете сигурни, че сте направили предварително настройките описани в "Предварителни настройки на виртуализатора". Стартирайте VirtualBox, влезте менюто "Machine" и там изберете "New":