Използване на PuTTY със SSH ключове под Windows 10Съдържание:
1. Инсталиране и актуализиранеЗа да изтеглете инсталатора на PuTTY, посетете адрес: https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html и там изберете за изтегляне типа инсталатор, който е най-подходящ за вашата Windows 10 инсталация (32-битов или 64-битов), от секцията оградена долу на картинката с червена рамка: Възможно е, по времето, по което следвате стъпките в тази документация, версията на програмата да е по-висока от 0.71 (каквато версия се вижда на снимката от екрана горе). Това не бива да ви смущава. След това стартирайте изтегления инсталатор и преминете през всички стъпки на инсталацията. При успешно завършване на процеса на инсталация, в менюто за достъпа до приложения в Windows 10 ще видите следната секция (на картинката долу е оградена с червена рамка): от която може да стартирате PuTTY и помощните му инструменти. Към момента на издаването на тази документация PuTTY няма вградена функционалност за извършване на автоматична актуализация. Ако актуализация се налага, то тя се състои в инсталиране на новата версия върху старата. 2. Стартиране на PuTTYАко PuTTY е инсталиран съгласно инструкциите в документа "Инсталиране и актуализиране", той може да бъде стартиран от стартовото меню на Windows 10: След успешното стартиране ще се отвори прозореца на програмата:
3. Създаване на нов профил за свързване към отдалечен SSH сървърПреди да започнете създаването на нов профил за свързване към отдалечен SSH сървър, трябва да знаете следните параметри на връзката (трябва да ги получите от администратора на сървъра):
Стартирайте PuTTY, както е показано по-горе, въведете пълното квалифицирано име на хост или IP ареса на сървъра в полето под "Host Name (or IP address)" (1), номера на порта в полето под "Port" (2) и бъдете сигурни, че в секцията "Connection type" сте избрали "SSH" (3): След това влезте в секция "Connection" (1), там маркирайте "Enable TCP keepalives (SO_KEEPALIVE option)" (2) и в текстовото поле срещу "Seconds between keepalives (0 to turn off)" въведете 30 (3): В секция "Data" (това е под-секция на "Connection") (1), в текстовото поле срещу "Auto-login username", въведете потребителското име, което ще използвате за да се удостоверите пред отдалечения SSH сървър (2): В секция "Connection" разтворете "SSH" и там в "Ciphers" (3) направете така, че "3DES" да слезе надолу (използвайте бутона "Down") в списъка, под "--warn bellow here--" (2): Накрая, върнете се в секция "Session" (1), там въведете име на профила (обикновено това е името на сървъра, но може да въведете произволно име) в текстовото поле под "Saved Sessions" (2) и накрая натиснете бутона "Save" (3): и профила ще се появи в списъка със запазени профили в PuTTY:
4. Свързване към отдалечен SSH сървър чрез профил създаден и запазен в PuTTYСтартирайте PuTTY, както е показано по-горе, изберете профил от списъка с профили в главния прозорец на програмата (1), чрез еднократно натискане върху него с левия бутон на мишката и натиснете бутона "Load" (2): Това ще зареди профила, който е създаден преди това. За да се иницира свързване към отдалечения SSH сървър, на база на заредения профил, натиснете бутона "Open": Ако това е първото свързване към сървъра от тази инсталация на PuTTY, ще бъде изведено следното съобщение (в отделен прозорец), в което трябва да проверите дали цифровия отпечатък на сървърския SSH ключ (1) съвпада с този, който сте получили от администратора на сървъра (2) и САМО АКО ИМА СЪВПАДЕНИЕ да натиснете бутона "Yes": ВНИМАНИЕ! Ако при опит да се свържете с отдалечения сървър и това не е първия път, в който се свързвате с него, видите следното съобщение: НЕ НАТИСКАЙТЕ БУТОНА "Yes" докато не установите къде е проблема. Свържете се с администратора на сървъра и проверете дали цифровия отпечатък на сървърския ключ (горе на картинката този отпечатък е ограден с червена рамка), съвпада с истинския. След като бъде установена идентичността на сървъра, следва удостоверяването на потребителя чрез SSH ключа, който сте указали в профила PuTTY, при създаването му.
Ако установите, че въпреки зареждането на правилния SSH ключ, не можете да се удостоверите пред отдалечения сървър, обърнете се към системния администратор на сървъра за установяване на причините за провала на удостоверяването.
5. Изграждане на TCP тунелПреди да конфигурирате изграждането на тунел, трябва да имате вече изграден и достъпен профил с настройки, направен по начина описан в "Създаване на нов профил за свързване към отдалечен SSH сървър". Стартирайте PuTTY, както е показано по-горе, изберете профил от списъка с профили в главния прозорец на програмата (1), чрез еднократно натискане върху него с левия бутон на мишката и натиснете бутона "Load" (2): За да конфигурирате тунел, влезте в секция "Tunnel", който се намира в "Connection" -> "SSH". От тук нататък настройките зависят от посоката на тунелирането:
6. Използване на SSH агент в PuTTYПреди да конфигурирате използването на SSH агент, трябва да имате вече изграден и достъпен профил с настройки, направен по начина описан в "Създаване на нов профил за свързване към отдалечен SSH сървър". Стартирайте PuTTY, както е показано по-горе, изберете профил от списъка с профили в главния прозорец на програмата (1), чрез еднократно натискане върху него с левия бутон на мишката и натиснете бутона "Load" (2): В секция "Auth" на "Connection" -> "SSH" маркирайте "Allow agent forwarding": За да запазите настройките за стартиране на SSH агента така, че да се стартира всеки път, когато изградите SSH сесия до отдалечения сървър, се върнете в секция "Sessions" (1) и натиснете бутона "Save" (2): |
Последна актуализация: 21 март 2019
2019 УНИТе, Веселин Колев